Programowanie unifonów w cyfrowych systemach domofonowych


W cyfrowych systemach domofonowych takich producentów jak Laskomex (CD-25xx, CD-3100), Elfon (OPTIMA), MIWI-URMET (BASIC, MATIBUS), Cyfral (CC-2000) i innych, gdzie wykorzystywana jest magistrala dwużyłowa do poprawnego działania unifonu niezbędne jest ustawienie jego adresu.

Gdy zachodzi potrzeba wymiany lub demontażu unifonu w istniejącym już systemie spotykamy się z sytuacją, gdzie po poprawnym podłączeniu żył słuchawka w mieszkaniu nie dzwoni. Aby urządzenie zaczęło poprawnie pracować należy je odpowiednio zaprogramować. Jest to proces bardzo prosty i polega na odpowiednim ustawieniu zworek wewnątrz urządzenia.

Po odkręceniu górnej pokrywy zobaczymy 8 pinów na które możemy założyć zworki, które są dostarczane razem z unifonem. Za ich pomocą ustawiamy adres fizyczny. Każdy z PIN-ów jest odpowiednio opisany przy pomocy cyfr 1,2,4,8,16,32,64,128. Za ich pomocą możemy „ułożyć” dowolną cyfrę z przedziału od 1 do 255. Jeśli dana cyfra wchodzi w skład naszego adresu fizycznego, to musimy na niej założyć zworkę. W przeciwnym przypadku zworkę ściągamy lub zakładamy na jeden styk, w taki sposób aby obwód nie był zamknięty.

Wnętrze unifonu LM-8

Wnętrze unifonu LM-8

Jaki numer zaprogramować? W większości instalacji adres fizyczny unifonu to po prostu numer mieszkania. Jeśli nasz numer mieszkania to 56, to prawdopodobnie poprawny adres fizyczny to także 56.

Jeśli chcemy zaprogramować numer 56 (8+16+32 = 56) to zakładamy zworki tylko i wyłącznie na PIN-y: 8, 16 i 32. W tym przypadku pozostałe PIN-y muszą pozostać puste.

Unifon LM-8 z zaprogramowanym numerem 56

Unifon LM-8 z zaprogramowanym numerem 56

Dla numeru 7 (1+2+4=7) zakładamy zworki tylko na PIN-y 1,2 oraz 4.

Unifon LM-8 z zaprogramowanym numerem 7

Unifon LM-8 z zaprogramowanym numerem 7

Jeśli po wymianie i zaprogramowaniu unifon w dalszym ciągu nie chce zadzwonić, to najprawdopodobniej źle podłączyliśmy przewody. Trzeba zwrócić uwagę na polaryzację „+” i „-„. Odwrotne podłączenie przewodów może dodatkowo spowodować zwarcie linii i unieruchomić cały system domofonowy w danym obiekcie. Poprawne podłączenie polaryzacji usuwa awarię o zwarciu linii.