Wykorzystanie DDNS przy zmiennym IP


Wykorzystanie DDNS przy zmiennym IP – czyli jak poradzić sobie z konfiguracją cyfrowego rejestratora sieciowego z dostępem do Internetu.

W coraz większej ilości instalacji systemów monitoringu jest potrzeba zdalnego dostępu (przeglądarka www, telefon komórkowy, tablet). Sprawa jest prosta gdy w obiekcie znajduje się dostęp do internetu ze stałym adresem IP. Co zrobić gdy klient posiada dostęp ze zmiennym IP – np. Neostrada, UPC czy operator mobilny?

Najprostszym, najtańszym i najbardziej niezawodnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług jednego z operatorów DDNS (Dynamic Domain Name System). Aby dowiedzieć się czym jest DDNS najpierw należy wyjaśnić pojecie DNS.

Czym jest i jak działa DNS?

DNS (ang. Domain Name System) to system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa zapewniająca zamianę adresów znanych użytkownikom Internetu na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową.

Wszystkie urządzenia sieciowe wykorzystują do komunikacji adresy IP np. 79.96.132.178. Zapamiętanie adresów IP i ich codzienne użytkowanie dla użytkowników byłoby skomplikowane i niewygodne. System DNS tłumaczy numeryczny adres IP do nazwy domeny. W ten sposób aby wejść na naszą stronę internetową wystarczy w przeglądarce wpisać www.esal.pl zamiast 79.96.132.178.

Czym jest i jak działa DDNS (Dynamic Domain Name System)?

DDNS czyli dynamiczny system nazw domenowych jest protokołem lub usługą sieciową umożliwiającym innym urządzeniom sieciowym np. routerom, komputerom czy rejestratorom cyfrowym korzystającym z puli IP zakomunikować w czasie rzeczywistym serwerowi nazw zmianę obecnej konfiguracji DNS.

Usługa DDNS jest w ten sposób w stanie przekazać aktualny adres IP danego urządzenia sieciowego do postaci zwykłej nazwy domenowej. Innymi słowy, gdyby adres IP naszego serwera zmienił się, wpisując w przeglądarkę www.esal.pl w dalszym ciągu pojawiłaby się nasza strona bez jakichkolwiek dodatkowych czynności wykonywanych po stronie użytkownika.

Dokładnie to rozwiązanie można zastosować w systemach monitoringu wykorzystujące cyfrowe rejestratory z dostępem do sieci. Zamiast połączenia przy pomocy adresu IP można wykorzystać nazwę domeny, która będzie na bieżąco wskazywała na aktualny adres IP rejestratora.

Zatem w przypadku gdy nasz klient będzie chciał skorzystać z zdalnego dostępu do rejestratora i będzie posiadał zmienny adres IP należy skorzystać z jednego z wybranych operatorów DDNS. Usługa jest świadczona przez wiele firm np. DynDNS.com, No-ip.com, Opendns.com. W naszym przykładzie skorzystamy z popularnego i obecnie jeszcze darmowego (3 hosty) serwisu no-ip.com.

Konfiguracja DDNS w portalu no-ip.com

Krok 1 – Wchodzimy na stronę www.no-ip.com i zakładamy konto zgodnie z poniższymi krokami:

no-ip.com - krok 1

no-ip.com - krok 1

 

no-ip.com - krok 3

Krok 2 – odbieramy wiadomość Email „No-IP.com Activation” i aktywujemy darmowe konto. Po prawidłowym przebiegu całej procedury aktywacji konta powinien pojawić się ekran zgodnie z poniższą ilustracją.

no-ip.com - krok 2

Krok 3 – po poprawnym założeniu konta należy się do niego zalogować. W naszym przykładzie logujemy się poprzez stronę główną serwisu no-ip.com. Klikamy opcje „Sign in” i przechodzimy do strony logowania. Tutaj należy wprowadzić dane podane podczas rejestracji.

no-ip.com - krok 3

Krok 4 – tworzymy nowego hosta DDNS poprzez wybranie opcji „Add a host”.

no-ip - krok 4

Krok 5 – Uzupełniamy wszystkie niezbędne pola:

  • Hostname – wprowadzamy nazwę własną i wybieramy subdomenę – np. esal.zapto.org
  • Host Type – wybieramy opcję DNS Host (A)

Po powyższych ustawieniach klikamy opcję „Create host”.

no-ip.com - krok 5

Po poprawnym dodaniu nowego hosta będzie on widoczny na liście „Manage Hosts”.

no-ip.com - krok 6

Następnie należy odpowiednio skonfigurować router – jako przykład posłuży router TP-LINK TL-WR1043ND z fabrycznym firmware.

Krok 6 – należy się zalogować do routera poprzez przeglądarkę wpisując adres 192.168.1.1 (domyślne ustawienia).Po zalogowaniu do routera należy wybrać w lewym menu nawigacyjnym opcję „Dynamic DNS” – pojawi się następująca strona konfiguracyjna:

no-ip.com - krok 6

Na powyższej stronie konfiguracyjnej należy uzupełnić następujące dane:

  • Service provider: No-ip.com
  • User name: nazwa użytkownika do wcześniej założonego konta no-ip.com
  • Password: hasło o wcześniej założonego konta no-ip.com
  • Domain name: domena na koncie no-ip.com

Ostatnim krokiem jest zaznaczenie opcji „Enable DDNS” i kliknięcie przycisku „Login”. Jeśli wszystkie dane są poprawnie pojawi się odpowiedni komunikat. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków wybrana domena powinna wskazywać na nasz konkretny rejestrator.

Źródła:

http://www.no-ip.com
http://pl.wikipedia.org/wiki/DDNS
http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System