Elektrozaczepy występują w różnych wariantach i z dodatkowymi funkcjami. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego elektrozaczepu? Jaka dodatkowa funkcja może przydać się w Twojej instalacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Elektrozaczep zwykły czy rewersyjny?

Elektrozaczepy dzielimy w zależności od sposobu ich działania na zwykłe, zwane też awersyjnymi oraz rewersyjne. Elektrozaczepy zwykłe otwierają się przy podaniu napięcia, a przy jego braku pozostają zamknięte. Elektrozaczepy rewersyjne mają odwrotną zasadę działania i można je porównać do zwór elektromagnetycznych. Podobnie jak w zworach, elektrozaczep rewersyjny bez napięcia pozostaje otwarty. Dopiero po podaniu napięcia elektrozaczep rewersyjny jest zamknięty. Może być zasilany przez 24h/dobę, ponieważ jest tak skonstruowany, aby się nie przegrzewał. Elektrozaczepy zwykłe oznaczane są jako NC, a rewersyjne jako NO.

Przykładem elektrozaczepów zwykłych (awersyjnych) są: ES1-001, ES1-002, ES1-003, ES1-004, ES1-005, XS12U, S12U, EL1-001.

Przykładem elektrozaczepów rewersyjnych jest XS12R.

Budowa elektrozaczepu

Elektrozaczepy mogą mieć budowę symetryczną i asymetryczną. W przypadku elektrozaczepów symetrycznych odległość krawędzi języka zaczepu do zewnętrznej krawędzi elektrozaczepu po obu stronach jest identyczna. Taka budowa w znacznym stopniu ułatwia montaż, ponieważ elektrozaczep symetryczny jest mniejszy niż w wersji asymetrycznej. Dodatkową zaletą jest otworowanie ościeżnicy na tej samej wysokości bez względu na kierunek otwierania drzwi. Dodatkowo elektrozaczepy symetryczne występują w wersji wąskiej (XS). Mniejsza szerokość ułatwia montaż w drzwiach w wąskich drzwiach np. aluminiowych.

W elektrozaczepach o budowie asymetrycznej odległość krawędzi języka zaczepu do zewnętrznej krawędzi elektrozaczepu z jednej strony jest większa niż z drugiej. Taka budowa sprawia, że wymiary całego elektrozaczepu są większe niż w wersji symetrycznej. Elektrozaczepy asymetryczne można montować zarówno w drzwiach prawych, jak i lewych, ale ze względu na konieczność odwrócenia elektrozaczepu wymagają otworowania na innej wysokości.

Funkcje dodatkowe elektrozaczepów

Elektrozaczepy mogą mieć różne funkcje dodatkowe. Niektóre z nich występują jedynie w elektrozaczepach zwykłych i są niedostępne w rewersyjnych. W elektrozaczepach znajdziesz następujące dodatkowe funkcje:

Funkcja pamięci

Funkcja pamięci sprawia, że elektrozaczep po otrzymaniu impulsu do otwarcia pozostaje otwarty do momentu otwarcia drzwi lub furtki. Po zamknięciu wraca ponownie do pozycji zablokowanej. W zwykłym elektrozaczepie bez pamięci elektrozaczep jest odblokowany tylko na czas podania impulsu np. poprzez przytrzymanie przycisku otwarcia. Jeśli potrzebujesz, aby elektrozaczep po otwarciu był tak długo otwarty, jak ktoś otworzy i zamknie drzwi lub furtkę, to funkcja pamięci jest dla Ciebie.

Elektrozaczepy z pamięcią mają najczęściej wystający przycisk pamięci, ale są też wersję, gdzie przycisk znajduje się wewnątrz i jest niewidoczny.

Funkcja dostępna jedynie w elektrozaczepach zwykłych (awersyjnych/NC).

Funkcja wyłącznika

Funkcja wyłącznika sprawia, że po przestawieniu mechanicznego przełącznika do pozycji otwartej, elektrozaczep pozostaje cały czas otwarty. Impulsy sterujące nie mają w tym przypadku znaczenia. Aby elektrozaczep był zamknięty, należy przełączyć wyłącznik do pozycji zamkniętej – wtedy elektrozaczep będzie otwarty dopiero po otrzymaniu impulsu elektrycznego. 

Elektrozaczepy z wyłącznikiem przydają się w miejscach, gdzie w łatwy i szybki sposób trzeba tymczasowo otwierać przejścia.

Funkcja dostępna jedynie w elektrozaczepach zwykłych (awersyjnych/NC).

Funkcja monitoringu / kontroli zamknięcia

Funkcja monitoringu pozwala na sygnalizowanie stanu otwarcia drzwi za pomocą czujnika zamontowanego bezpośrednio w elektrozaczepie. Funkcja ta jest przydatna, gdy chcemy mieć pewność, że drzwi są prawidłowo zamknięte i nie zostały niczym zablokowane. Kontrola zamknięcia przydaje się szczególnie w systemach kontroli dostępu oraz w systemach alarmowych. Montując taki elektrozaczep nie trzeba stosować dodatkowego kontaktronu do sygnalizacji stanu drzwi.

Funkcja dostępna w elektrozaczepach zwykłych (awersyjnych/NC) oraz rewersyjnych (NO).

Wyślizg

Wbudowany wyślizg zabezpiecza język klamki i elektrozaczep, zapewniając gładką pracę przy otwieraniu i zamykaniu drzwi. Wyślizg zapobiega wpadaniu języka klamki w otwór pomiędzy ościeżnicą, a elektrozaczep podczas zamykania drzwi.

Funkcja dostępna w elektrozaczepach zwykłych (awersyjnych/NC) oraz rewersyjnych (NO).

Produkt dodano do ulubionych
Dodano produkt do porównania

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz sklep internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności