W cyfrowych systemach domofonowych takich producentów jak Laskomex (CD-2502, CD-3100)Elfon (OPTIMA), ACO (CDNP)MIWI-URMET (BASIC, MATIBUS)Cyfral (CC-2000) i innych, gdzie wykorzystywana jest magistrala dwużyłowa do poprawnego działania unifonu niezbędne jest ustawienie jego adresu.

Gdy zachodzi potrzeba wymiany lub demontażu unifonu w istniejącym już systemie spotykamy się z sytuacją, gdzie po poprawnym podłączeniu żył słuchawka w mieszkaniu nie dzwoni. Aby urządzenie zaczęło poprawnie działać należy je odpowiednio zaprogramować. Jest to proces bardzo prosty i polega na odpowiednim ustawieniu zworek wewnątrz urządzenia.

W naszym przykładzie posłużymy się jednym najbardziej popularnych unifonów - Laskomex LM-8. Zasada programowania jest identyczna dla pozostałych producentów cyfrowych systemów domofonowych.

Unifon Laskomex LM-8 jak podłączyć i zaadresować ?

Po odkręceniu górnej pokrywy unifonu LM-8 zobaczymy 8 pinów na które możemy założyć zworki, które są dostarczane razem z unifonem. Za ich pomocą ustawiamy adres fizyczny. Każdy z PIN-ów jest odpowiednio opisany przy pomocy cyfr 1,2,4,8,16,32,64,128. 

Za ich pomocą możemy "ułożyć" dowolną cyfrę z przedziału od 1 do 255. Jeśli dana cyfra wchodzi w skład naszego adresu fizycznego, to musimy na niej założyć zworkę. W przeciwnym przypadku zworkę ściągamy lub zakładamy na jeden styk, w taki sposób aby obwód nie był zamknięty.

Jaki numer zaprogramować? W większości instalacji adres fizyczny unifonu, czyli ten co ustawiamy na zworkach, to po prostu numer mieszkania. Jeśli Twój numer mieszkania to 56, to prawdopodobnie Twój adres fizyczny to też 56.

Jeśli chcemy zaprogramować numer 56 (8 + 16 + 32 = 56) to zakładamy zworki tylko na PIN-y: 8, 16 i 32. W tym przypadku pozostałe PIN-y muszą pozostać puste.

Teraz pokażemy inny przykład. Jeśli chcemy zaprogramować numer 7 (1 + 2 + 4 = 7) to zakładamy zworki tylko na PIN-y 1,2 oraz 4.

Jeśli po wymianie i zaprogramowaniu unifon w dalszym ciągu nie chce zadzwonić, to najprawdopodobniej źle podłączyliśmy przewody. Trzeba zwrócić uwagę na polaryzację + i -. Odwrotne podłączenie przewodów może dodatkowo spowodować zwarcie linii i unieruchomić cały system domofonowy w naszym budynku. Poprawne podłączenie polaryzacji usuwa awarię o zwarciu linii i cały system znowu będzie działał prawidłowo.

Nie wiesz jaki unifon będzie odpowiedni do Twojej instalacji? Skontaktuj się z nami i uzyskaj pomoc w doborze odpowiedniej słuchawki.

Wszystkie unifony cyfrowe znajdziesz w kategorii unifony do systemów cyfrowych.

Powiązane produkty

system ACO

INS-UP720B (G2) unifon cyfrowy do systemu ACO

ACO
INS-UP720B (G2)
78,72 zł
Unifon do systemów cyfrowych ACO z 1 przyciskiem do otwierania, 3 stopniową regulacją głośności dzwonienia oraz funkcją hold. Dostępny w kolorze białym.
Produkt dodano do ulubionych
Dodano produkt do porównania

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu nasz sklep internetowy może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Dowiedz się więcej o tym, jak używamy plików cookies z Polityki Prywatności